Baška

W Baška (Baska) i okolicach znajdują się jedne z najpiękniejszych plaż Chorwacji, takich jak nagrodzona Błękitną Flagą plaża Vela. To 1800 m długości plaża żwirowa, z piaszczystym dnem. Drugim popularnym kąpieliskiem jest żwirowa Rajska Plaža. Kolory turkusowego morza zapewniają niepowtarzalne widoki i sprawiają, że Baška to niezwykle popularne miejsce wśród turystów, niektórzy uważają, że to najładniejsze miejsce na wyspie.

Znajduje się tu też port rybacki przy promenadzie, gdzie można odpocząć w licznych kawiarenkach i barach. Można też skosztować lodów w wielu smakach.

 

Poza pięknem plaż Baška oferuje również charakterystyczną architekturę (domy rybackie) i liczne zabytki. To właśnie tutaj została odnaleziona inskrypcja, jeden z najstarszych zabytków chorwackiego pisma głagolickiego (Bašćanska ploča). Warto zobaczyć też kościół św Jana, św Łucji w Jurandvor i kościół parafialny św Trójcy. Szczególnie warto wyjść urokliwą trasą do kościoła św. Ivana przy cmentarzu i podziwiać widok na miasteczko z góry. Warto włożyć trochę wysiłku dla tych widoków i utrwalić je na zdjęciach. Można też podjechać samochodem. Droga z miasta Krk do samej Baski jest sama w sobie bardzo urokliwa, miejscami wąska. Na zdjęciu poniżej przedstawiamy „na styk” wjeżdżający kamper.
Baska, widok ze wzgórza sv. Ivana

Widok ze wzgórza sv. Ivana

Kościół sv. Ivana

Kościół sv. Ivana

Plaża Vela

Plaża Vela

Widok na plaże Vela

Widok na plaże Vela

Widok na pobliskie wyspy Widok na pobliskie wyspyDroga w Baska

Droga w Baska

 

Pozostałe miejscowości na wyspie KRK:
Malinska
, KRK, Baška, Stara BaškaVrbnik, Omisalj, Porat, Rudine i Jaskinia Biserujka