Krk

Miasto KRK jest stolicą wyspy stanowiąc jej kulturalne i administracyjne centrum. Skupia się w obrębie malowniczej starówki. Cechuje ją zbita zabudowa z czerwonymi dachami, strzelista wieżą świątyni oraz port. Stara część miasta jest otoczona 2000-letnimi murami obronnymi (są pamiątką czasów rzymskich).

 

Głównym punktem Krk jest Plac “Vela Placa” pełen kawiarni i restauracji serwujących lokalną kuchnię. Spacerując Placem Kamplin należy odwiedzić imponujący Frankopanski Kaštel (z XII–XIV w.), gdzie latem organizowane są imprezy kulturalne i okazałą Bazylikę Najświętszej Maryi Panny. Ciekawym obiektem jest ratusz miejski. Na jego wschodniej ścianie znajduje się godło księcia Augustyna Barbaring, a poniżej zegar podzielony na 24 pola (pokazany na zdjęciu poniżej). Pierwsze wzmianki o tym zegarze pochodzą z XVI wieku.

 

Miasto Krk zachwyci miłośników przeszłości, można się natknąć tu na ślady każdej z minionych epok. W wąskich uliczkach i klimatycznych zaułkach starówki czas jakby się zatrzymał – warto poddać się atmosferze i podziwiać chorwacki charakter miasta oddając się spontanicznym spacerom. Poniżej przedstawiamy parę zdjęć oddających piękno tego miasta.

 

Latem w Krk odbywa się sierpniowy festiwal, organizowane są targi, dni turystyki, bitwy morskie oraz festiwale folklorystyczne. Plaże są tu zazwyczaj wąskie i kamieniste, często wyłożone betonem, ale czyste. Aktywni znajdą tutaj warunki do wszelkiej aktywności sportowej, od nurkowania przez żeglowanie aż po wycieczki rowerowe. Wieczorami nie brakuje zaś barów, gdzie można zaszaleć podczas nocnych wypadów do miasta.
Widok z Frankopanski Kaštel

Widok z Frankopanski Kaštel

Frankopanski Kaštel

Frankopanski Kaštel

Frankopanski Kaštel

Frankopanski Kaštel

Frankopanski Kaštel

Frankopanski Kaštel

Widok z Frankopanski Kaštel

Widok z Frankopanski Kaštel

Widok na miasto KRK z promenady

Widok na miasto z promenady

Uliczki w KRK Uliczki w mieście


Studnia
Zegar na wieży

Zegar na wieży

 

Pozostałe miejscowości na wyspie KRK:
Malinska
, KRK, Baška, Stara BaškaVrbnik, Omisalj, Porat, Rudine i Jaskinia Biserujka