Vrbnik

Vrbnik to zabytkowe, powstałe w średniowieczu (jako warowna osada) miasteczko usytuowane na wapiennym wzniesieniu. Stare miasto jest niewielkie, ale ze względu na położenie widać je z daleka.

 

W Vrbniku czas stanął w miejscu – spacerując w labiryncie zwartej zabudowy i brukowanych uliczek przenosimy się w zupełnie inny świat, warto zdać się na intuicję i pozwiedzać bez planu.  Cechą charakterystyczną dla Vrbnik są bardzo wąskie uliczki, wśród których znajduje się najwęższa ulica świata mierząca całe 50 cm. Ulica nazywa się Klancic. Poniżej przedstawiamy jej zdjęcie.

 

W licznych sklepach z pamiątkami warto zaopatrzyć się w Vrbnička Žlahtina – szlachetne, mocne, białe wino doskonale pasujące do ryb i owoców morza. Ciekawostkę zaś stanowi musujące wino Valomet, dojrzewające na dnie morza.

 

W samym miasteczku można odpocząć na niewielkiej żwirowej plaży Zgribnica, gdzie zawsze znajdzie się miejsce. Dla miłośników piaszczystych plaż polecamy miejsce na półwyspie Sv. Marka – kierunek Risika – 5 km od Vrbnika. Godna polecenia jest również nieco oddalona plaża Potovośce, do której można dojechać ulicą Grohot.

U. Zgribonica

U. Zgribonica

U. Zgribonica

U. Zgribonica

U. Zgribonica

U. Zgribonica

Plaża w Vrybnik

Plaża w Vrybnik

Najwęższa ulica świata mierząca całe 50 cm, Klancic.

Najwęższa ulica świata mierząca całe 50 cm, Klancic.

Plaża Jaskinia Schody do morza Spacer po mieście


Vrbnik Widok na morze Spacer po VrbnikSpacer po Vrbnik Spacer po Vrbnik Spacer po Vrbnik

 

Pozostałe miejscowości na wyspie KRK:
Malinska
, KRK, Baška, Stara BaškaVrbnik, Omisalj, Porat, Rudine i Jaskinia Biserujka