Omisalj

Omisalj pochodzodzi z III wieku i jest jednym z najstarszych miast na wyspie Krk, zbudowane jest na skale na wysokości okołu 80 m.n.p. z widokiem na zatokę Kvarner.

Omisalj zachował swoją średniowieczną strukturę miejską (stanowił wówczas centrum głagolickie) i urocze centrum z wąskimi, krętymi uliczkami dostępnymi tylko dla pieszych oraz uroczym ryneczkiem. Posiada promenadę z widokiem na małą przystań i morze. Widać leżące na kontynencie Rijekę, Opatiję i wyspę Cres. Do odwiedzenia tego miasteczka może zniechęcać usytuowana w pobliżu petrochemia jednak dzięki dużemu rygorowi środowiskowemu, tego typu sąsiedztwo jest bezpieczne. Krętymi, wąskimi uliczkami można dość się do nadbrzeża i portu. Można tu spróbować lokalnych specjałów. Przedstawiamy zdjęcia z uroczych zakątków centrum.

 

W zatoce Sepen pomiędzy terminalami ropy naftowej, znajdują się ruiny miasta Fulfirum, gdzie można zobaczyć między innymi wczesnochrześcijańską świątynię, oraz wille możnych mieszkańców tego miejsca.

 

W miejscowości w sezonie odbywają się liczne koncerty tradycyjnej muzyki regionalnej, występy zespołów ludowych oraz festyny i noce rybackie.

Stary hotel, plaża Učka

Widok na Rijekę

Centrum przemysłowe

MuralPozostałe miejscowości na wyspie KRK:
Malinska
, KRK, Baška, Stara BaškaVrbnik, Omisalj, Porat, Rudine i Jaskinia Biserujka